wtf wtf
forum za vse odfukane in odštekane :D
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Stari Egipt

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    wtf Seznam forumov -> Zgodovina, ljudstva...
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:31    Naslov sporočila: Stari Egipt Odgovori s citatom

Stári Egípt je naziv za eno od prvih visokih civilizacij, ki se je razvila v rodovitni dolini Nila. To obdobje datiramo približno od leta 3000 pr. n. št., ko je faraon Menes združil Spodnji in Zgornji Egipt do 525 pr. n. št., ko je bil Egipt priključen Perzijskemu imperiju.

Stara država
Stara država je nastala z združitvijo Zgornjega Egipta in Spodnjega Egipta, ki ju je združil faraon Menes (po nekaterih virih tudi faraon Narmer). Za prestolnico je določil mesto Memfis, državo pa je razdelil na 42 okrožij ali nomov, ki so jim vladali nomarhi. Ti so kmalu dosegli, da so bili njihovi položaji dedni, velikokrat so se tudi uprli faraonu. Z izumrtjem osme dinastije je propadla stara država.


1. vmesno obdobje
Egipt je razpadel na dva dela, sledilo je 200 let nevladja (različne dinastije so se vojskovale med seboj, ni bilo osrednjega vodstva), državljanskih vojn in uporov.

Srednja država
Po koncu dolgotrajne državljanske vojne so na oblast prišli zmagovalci, tebanski knezi, ki so znova združili Egipt v eno samo državo. Prestolnica je postalo mesto Tebe (egip. Veset ali Nut), ki se danes imenuje Luksor. Vrh so dosegli v času 12. dinastije, ko so zavzeli z zlatom bogato deželo Nubijo do druge Nilove brzice ter hkrati osušili fajumsko močvirje in s tem povečali obseg obdelovalnih površin. Trgovali so z mnogimi azijskimi državami ter so kopali turkiz in baker.

Faraon Sezostriz III. je v 19. stoletju pr.n.št. razpustil nomarhe ter centraliziral državo. Upravo je razdelil na 3 oddelke, ki so bili podrejeni vezirju: Severni, Srednji in Južni Egipt.


2. vmesno obdobje

Z začetkom tega vmesnega obdobja je Egipt gospodarsko in politično oslabel, poleg tega pa so se v 17. stol. pr.n.št. preselili še Hiksi. Prišleki so zavladali za skoraj 100 let in v tem času obogatili egipčansko vojsko z bojnimi vozovi, bronastimi puščičnimi konicami in konji, ki so jih pogosto uporabljali.

Nova država

Novo državo je ustanovil začetnik 18. dinastije Ahmoze v 16. stoletju pr.n.št. Iz Egipta je pregnal Hikse in ga združil pod enotno državo s sedežem v Tebah. Faraoni so spet postali božanska bitja, vpeljal je tudi poroke med brati in sestrami v faraonskih družinah.

Faraon Tutmozis I., ki je vladal od 1530 - 1520 pr. n. št., je osvojil Nubijo do 4. katarakta in osvojeno ozemlje poimenoval kot Kuš, od koder so dobivali predvsem zlato. V tem času je egipčansko ozemlje razširil do Sirije in Evfrata. Iz iste dinastije je prihajal tudi faraon Tutmozis III., ki je v začetku 14. stoletja pr. n. št. osvojil Sirijo in Palestino, vladal pa je tudi Mitanjcem, Asircem, Hetitom, Babiloncem in Egejcem.

Pomemben vladar v 18. dinastiji je bil tudi Amenofis IV. (Ehnaton), ki je vpeljal veliko spremembo v veri, saj je uvedel monoteistično vero v boga Atona. Ljudstvu je ukazal, da naj zgradi številne nove templjev in novo prestolnico, ki jo je poimenoval Ahetaton(Atonovo mesto), ki se danes imenuje Telel Amarna. Nadel si je novo ime Ehnaton (Atonu všečen). Atona so upodabljali kot sončno ploščo, v njegovo slavo pa je bila spisana pesem, posvečena novemu bogu, imenovana Himna sončnemu božanstvu, ki jo je najbrž napisal sam Ehnaton.

Po smrti Ehnatona in sovladarja Smenkhkare je oblast prevzel njegov zet Tutankamon (domnevno tudi Ehnatonov sin ali polbrat), ki je bil poročen z Ehnatovo hčerko Anhesenpaaten. Obnovil je politeistično vero(kult božanstev), v družbi pa so ponovno dobili velik pomen Amon-Rejevi svečeniki, ki so med vladavino Ehnatona bili zelo oslabljeni.

Sledila je 19. dinastija, v kateri je bil najuspešnejši vladar Ramzes II. (1298 pr. n. št. - 1235 pr. n. št.). Faraon je za prestolnico postavil mesto Tanis v Delti. V tem času je Egipt doživel ogromen politični, gospodarski in kulturni razvoj. To dokazujejo tudi številna gradbena dela. V tem času so bili zgrajeni novi templji in dve novi mesti, Pitom in Ramzesovo mesto. Vladar je uspešno ubranil državo pred Libijci in Širdanci. Spopadel se je tudi s Hetiti, s katerimi je bil bitko pri Kardešu, ki se je končala neodločeno. Podpisana je bila prva ohranjena mirovna pogodba v zgodovini človeštva.

Naslednik je bil Ramzes III., ki je še uspel ohraniti državo v vsej svoji moči. Med svojim vladanjem je uspel Egipt obraniti pred t. i. ljudstvi z morja.


3. vmesno obdobje


Pozna doba
Egipt je še zadnji razcvet doživel pod vladarji 26. ali Saitske dinastije, ki so imeli prestolnico v mestu Sais. Egipt je bil znova združen v enotno državo. Državo je varovala vojska, sestavljena iz tujih najemnikov, poleg tega pa so navezali stike z Grki. Iz tega obdobja je najbolj znan faraon Neho II., ki je zavrnil vojaški poseg novobabilonskega kraljestva.

Leta 525 pr. n. št. je perzijski kralj Kambiz II. osvojil Egipt in ga spremenil v perzijsko provinco. S tem se je končalo obdobje starega Egipta.


_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Družbena ureditev

Plemstvo
Na vrhu je bil faraon kot najpremožnejši človek v vsej egipčanski državi, ki je bila njegova osebna last. Svoje premoženje je večal s pobiranjem davkov in osvajalnimi vojaškimi pohodi. Skupaj z njim je pod plemstvo spadala še celotna njegova družina, poleg teh pa še visoki in srednji uradniki, svečeniki in vojaški častniki. V Egiptu je plemstvo imelo veliko ugleda in moči. Imeli so tudi veliko premoženje, ki so ga večali z bojnim plenom, poleg tega pa jih je faraon plačeval za vojaško in upravno službo z zlatom in podeljevanjem zemljiške veleposesti.

Meščanstvo

Pisar, Kairski muzejMeščanstvo (imenovano tudi srednji sloj) je bilo v Egiptu bolj šibko. Sestavljeno je bil iz obrtnikov, trgovcev, umetnikov in pisarjev. Državi so plačevali davke in služili v vojski. Po navadi so vse svoje življenje preživeli v mestih.

Kmetje

Kmetijsko opravilo, Kairski muzejKmetje so bili najštevilčnejši del prebivalstva. Ločeni so bili na male lastnike zemljišč, ki so bili samostojni gospodarji, so pa morali državi plačevati visoke davke in odvisne kmete, ki so obdelovali kraljevska, vojaška ter tempeljska posestva. Čeprav so bili vezani na zemljo, niso bili sužnji, saj jih ni bilo mogoče prodati, odsvojiti se jih dalo samo skupaj z zemljo. Oproščeni so bili vojaške službe in so plačevali davke, morali so opravljati vrsto javnih del, med katere so spadala namakalna dela in gradbena dela za faraona.

Sužnji
Skoraj vsi sužnji so bili vojni ujetniki. Bili so brez svobode, na sebi pa so imeli vžgano lastnikovo ime. V svojem življenju so se lahko poročili in imeli otroke. Lahko so bili zaposleni pri kmečkih ali obrtnih delih. Nekateri posamezniki so postali celo faraonovi spremljevalci in so zaradi tega imeli na dvoru visok položaj.


Vojska
Vojska je skrbela za ohranjanje miru in reda v državi, odpravljala pa se je tudi na osvajalne vojaške pohode. V vojski so služili vsi svobodni ljudje, razen svečenikov. Hierarhično je bil najvišje faraon, za njim je bil vezir, ki so mu sledili upravniki vojaških zadev (polkovniki vojakov), predstojniki skladišča orožja, častniki in nižji častniki, med katerimi so najnižji upravljali po 50 mož. Vojsko je sestavljala pehota, od 17. stoletja pr. n. št. pa tudi enote na bojnih vozovih.

Oprema vojakov je bila sestavljena iz ščitov, sekir, mečev in sulic. Do 18. dinastije so vojake zbirali s pomočjo nabora, tedaj pa so poleg te uvedli še najemniško vojsko, ki so jo v glavnem sestavljali tujci. V njej so vojake plačevali, pogumni vojaki pa so dobili tudi odlikovanje in so imeli možnost napredovanja
_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Religija

V starem Egiptu je razen v obdobju vladanja Ehnatona veljal politeizem. Na njihovo verovanje so vplivale redne poplave reke Nil ter sončna toplota, ki sta veljala kot glavni "pomočnika" pri namakalnem poljedeljstvu. Pri ljudeh je bila najpopularnejša vera v Ozirisov kult, ki ga je sestavljal tudi božanski par Ozirisa in Izide. Ta dva boga so Egipčani prinesli iz Biblosa, kjer sta bila znana kot Tammuz in Ištar.

Verjeli so v posmrtno življenje, saj so verovali, da je človek sestavljen iz telesa ter duše, poimenovane Ka (prev. življenjska moč). Po njihovem naj bi se Ka po smrti vrnila mazaj v telo, zato je bilo potrebno truplo po smrti ustrezno pripraviti z balzamirjanjem (mumificiranjem) in ga pokopati v grobnice, ki so bile poimenovane kot hiše za Ka.
_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pisava

Najstarejši zapisi egipčanske pisave so iz leta 3100 pr. n. št., z njo so tudi kasneje pisali na papirus, poleg tega pa še na kamne, les, pečate in slonovino. Razvili so pisavo, ki jo imenujemo podobopis ali hieroglifi. Uporabljali so jo za pisanje v grobnicah, svetiščih, tudi na papirusih z versko vsebino in na faraonovih spomenikih. Z njo so pisali z leve na desno, z desne proti levi ali pa od zgoraj navzdol. Razvili so tudi kurzivno hieratično ali svečeniško pisavo, ki je bila poenostavljena hieroglifna pisava, uporabljali pa so jo predvsem za pisanje pisem, zgodb pa tudi poslovnih pogodb. Poleg te je obstajala še demotična ali ljudska pisava, s katero so pisali pravne listine. Obe izpeljanki sodita med zlogovne pisave.

Egipčansko pisavo je razvozlal francoski jezikoslovec Jean-François Champollion med leti 1822 in 1824, večinoma s pomočjo kamna iz Rozete, ki ga je odkril nek častnik med Napoleonovim osvajanjem Egipta. Na tem kamnu so bila tri enaka besedila, napisana v grškem alfabetu, hieroglifih in demotični pisavi.



_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matematika

Matematika se je začela razvijati zaradi potrebe po meritvi polj po vsakoletnih poplavah in določanja meja med sosednjimi območji. Poleg tega so jo uporabljali pri izgradnji palač oz. svetišč. Številke so pisali s posebnimi pismenkami, uvedli pa so desetinski sistem. Poznali so seštevanje, odštevanje, množenje in deljenje, poznali pa so tudi tablice množenja in deljenja. Zelo znano matematično besedilo in vir je Ahmesov Rhindov papirus. Števila so velikokrat predstavljali kot končne vsote enotskih ulomkov, katerih imenovalci so med seboj različni; takim številom sedaj pravimo egipčanski ulomki.
_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Astrologija in astronomija

Poznali so prve koledarje, ki so temeljili na Sončevem letu. Kmalu so začeli opazovati nebo, tako da se je razvila astrologija in posledično tudi prvi horoskopi. Pokazali so se tudi prvi zametki astronomije, saj so že znali izračunati Sončeve in Lunine mrke, poznali pa so tudi 5 planetov in 36 zvezd. Opazovalnice so imeli v svetiščih.
_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Medicina

Za vsako bolezen so v starem Egipt mislili, da je nastala zaradi zlih duhov, ki so obsedli bolnika. Bolezen so določili zdravniki in povedala, katera zdravila mora jemati. Duhove so poskušali spraviti iz telesa s čarobnimi izreki in gibi. Verjetno najbolj znan zdravnik je bil Imhotep, ki je živel okoli 2880 pr. n. št. Ljudje so ga zaradi njegovih zdravilnih sposobnosti častili skoraj kot boga.
_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Književnost

Egipčanska književnost, ki je postala dostopna z razvozlavo hieroglifov, je obsegala pesniške in pripovedne stvaritve. Dramatike niso poznali, poleg tega pa se ni razvil tudi ep. Znani sta dve pesmi, delovna Pesem nosačev žita in ljubezenska Začetek besed velike razveseljevalke srca. Iz Egipta prihajajo tudi najstarejše zgodbe na svetu (Zgodba o dveh bratih), hkrati pa so postavili tudi temelje razvoja bajke, pripovedke, pravljice, novele in potepuških ter pustolovskih zgodb. Za najbolj znano egipčansko delo se šteje Knjiga mrtvih, ki je zbirka himen, molitev in zakletev, za katere so menili, da bodo v pomoč mrtvim, tako da so jih zakopali skupaj z njimi.
_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gradbeništvo

Egipčani so znani po mojstrski spretnosti gradnje, saj so ustvarili eno od sedmih čudes veta, piramide. Služile so kot grobnica faraonov v stari in srednji državi. Najbolj znana je Keopsova piramida pri Gizi, ki je visoka 137 m (prvotno 146 m). V novi državi so piramide zamenjali skalni grobovi, najbolj znani so iz Doline kraljev. Gradili so tudi svetišča svojim številnim bogovom. Najbolj znano je svetišče o iz Karnaka, ki je pripadalo bogu Amon-Reju.

Kot gradbeni material so uporabljali stvari, ki se jih je dalo dobiti v naravi, tako da so za izgradnjo stavb uporabljali opeko, izdelano iz slame in blata. Svetišča, grobnice in palače so gradili iz kamenja, po navadi iz lomljenega apnenca, peščenjaka in granita. Kamnine so do palač dovažali s pomočjo reke Nil, na kopnem pa tudi z vozmi in ročno z vrvmi.

Gradbena dela so opravljali kmetje, medtem ko niso delali na polju. Zanimivo je, da so piramide gradili svobodni delavci, ki so to delo počeli z veseljem. Gojili so namreč globoko vero v faraona, ki jim je s tem, da so pomagali graditi, obljubil odrešitev.


_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kleopatra

Kleopatra VII. Filopater (grško Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ - očetova slava), staroegipčanska faraonka in kraljica, * december 70 pr. n. št ali januar 69 pr. n. št, Egipt, † 12. avgust (?) 30 pr. n. št, Egipt.


Kleopatra VII.Do sedme Kleopatre so bili zgodovinarji neprijazni, kajti podatke o njej imamo le od njenih rimskih sovražnikov. Izkazala se je za tako nevarno nasprotnico Rima, da so očrnili njeno ime in jo obtoževali nadutosti, izpirjenosti in umora. V resnici je bila bistroumna, dobro izobražena podjetna ženska, ki je svoji deželi vladala modro in poskušala Egiptu znova pridobiti pokrajine v Palestini in Siriji. In bila je prva v dinastiji, ki se je učila egipčansko-njen materin jezik je bil grščina.

Kleopatra VII. je bila zadnja pripadnica makedonske dinastije Ptolemejcev in s tem obenem zadnja grška vladarica Egipta. V tej dinastiji je bilo več kraljic in princes tem imenom, vendar je ona najbolj poznana.

Njen oče je bil Ptolemej XII., mati pa verjetno Kleopatra V.. Na prestol je prišla leta 51 pr. n. št. kot sovladarica svojega moža in brata Ptolemeja XIII. Ker se je ptolemejski prestol dedoval po ženski strani, so se morali bratje poročati s svojimi sestrami, da se je naziv faraona obdržal v isti družini (poročila sta se ko je bila stara 18 let, on pa 10) . Leta 48 pr. n. št. je brat s svetovalci Kleopatro prisilil, da je zapustila Egipt. Deželo je zavzel Gaj Julij Cezar in sodeloval kot posrednik v sporu med Kleopatro in Ptolemejem. V kratki vojni je bil Ptolemej ubit, Cezar pa je Kleopatri vrnil prestol. Njen sovladar je bil drugi brat, Ptolemej XIV.

Cezar je v zimi 48 pr. n. št. - 47 pr. n. št. bival v Egiptu in postal Kleopatrin ljubimec. Država je ostala neodvisna, tri rimske legije pa so jo ščitile. Kleopatri se je rodil sin, ki so ga imenovali Ptolemej Cezar (imel je vzdevek Cezarion - mali Cezar), vendar ga oče ni hotel proglasiti za dediča.

Kleopatra je s sinom med letoma 46 pr. n. št in 44 pr. n. št. bivala v Rimu in prisostvovala umoru Julija Cezarja. Preden (ali malo zatem), ko se je vrnila v Egipt, je Ptolemej XIV. skrivnostno umrl. Morda ga je zastrupila Kleopatra, ki je po bratovi smrti za sovladarja postavila Cezariona.

Po Cezarjevi smrti je eden od triumvirov, Mark Antonij, leta 42 pr. n. št Kleopatro zaslišal o njeni zvestobi. Tako ga je očarala, da je postal njen ljubimec. Rodili so se jima trije otroci. V boju za oblast med Markom Antonijem in Gajem Oktavijanom je v bitki pri Akciju z egiptovsko floto pomagala Antoniju. Ko je sprevidela, da se vojna sreča ne suče v njen prid, je zbežala v Aleksandrijo, kamor ji je sledil tudi Mark Antonij. Tukaj sta, ko je Oktavijan zavzel Egipt, naredila samomor. Kleopatra se je pustila ugrizniti strupeni kači, verjetno egiptovski kobri. Cezariona je kasneje usmrtil Oktavijan.


_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ehnaton

Ehnaton (Amenhotep IV.) je bil faraon 18. dinastije (Nova država), ki je verjetno vladal v obdobju od 1351-1354 pr. n. št. Njegova starša sta bila Amenhotep III. in kraljica Tiy. Vladarsko oblast je iz Teb preselil na novo lokacijo (današnjo Amarno), ki se je imenovala po bogu Atonu, Akhetaten (Atonovo obzorje). Njegova glavna žena je bila Nefertiti, ki je po njegovem 14. letu vladanja skrivnostno izginila iz javnega življenja. Njegov naslednik je bil faraon Smenkhkare, ki je bil domnevno prav Nefertiti.

Ehnaton je znan kot krivoverski faraon iz Amarne. V času svojega vladanja je sprožil svojevrstno versko revolucijo. Ta revolucija je bila edinstvena v svetovni zgodovini, saj ni prišla od ljudstva, niti ni bilo vpliva zunaj Egipta, temveč jo je začel sam faraon. Ukinil je vsa božanstva in uvedel monoteizem - boga sonca Atona in hkrati sebe razglasil za božjega sina in preroka. Aton je postal bog, ki je bil 'dvoedini': oče in mati (atonizem). Ehanton, njegov 'sin' je prevzel moško-ženski videz, ki je še danes skrivnosten in so zanj različne razlage. Njegova glavna žena Nefertiti je bila po novem pojmovanju boga Atona kraljeva dvojčica, ki je izhajala iz istega očeta boga Atona. Simbol boga Atona je sončna plošča. Ehnatonova verska revolucija je trajala približno 20 let, ko je bil ponovno uveden politeizem z glavnim bogom Amonom. Njegov sin (ali morda polbrat) Tutankaten se je tedaj preimenoval v Tutankamona.


_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lanuin
Special
Special


Pridružen/-a: 20.04. 2007, 14:22
Prispevkov: 1640
Kraj: Somewhere in Germany

PrispevekObjavljeno: Sre 23 Maj 2007 14:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tutankamon

Tutankamon (Tut Ankh Amon, prvotno Tutankaton) je bil egipčanski faraon 18. dinastije (Novo kraljestvo), v obdobju okoli 1333-1323 pr. n. št. Kot mlad fant je vladal približno 10 let in je imel zelo majhno zgodovinsko vlogo. Do začetka 20. stoletja, ko je Howard Carter 4. novembra 1922 v Dolini kraljev odkril njegovo grobnico (danes št. 62) je bil neznan faraon. Mladi faraon je umrl v sumljivih okoliščinah, star le 18 let. Na to dejstvo so nakazali rentgenski posnetki njegove mumije, ki so ugotovili poškodbo njegove lobanje. O njegovi vlogi in življenju se še danes ve zelo malo. Domneva se, da je bil faraon Ehnaton njegov oče ali polbrat. Tutankamon je bil poročen z Ankhesenpaaten, ki je bila hči kraljice Nefertiti.

V Tutovi grobnici je bilo 5000 predmetov, ki jih danes hrani Kairski muzej. Grobnica je za arheologijo izrednega pomena, ker je edina do sedaj odkrita faraonova grobnica, ki je bila skoraj nedotaknjena.

Predvsem v medijih se je zelo veliko govorilo o Tutankamovem preklestvu. Dejstvo je, da je veliko ljudi, povezanih z odprtjem Tutankamonove grobnice umrlo, nekateri v nepojasnjenih in sumljivih okoliščinah. Tu niso vpletene le smrti, neposredno povezanih z odprtjem ampak tudi njihovi družinski člani in osebe, ki pri tem niso imele nikakršne povezave (mrtvaški voz povozil dečka). Pri nekaterih se pojavljajo nizi nesrečnih dogodkov, ki jih nekateri povezujejo s prekletstvom, drugi pa imajo za naključja. Je pa Howard Carter, ki je imel glavno vlogo pri odpiranju grobnice, živel še dolgo zatem in tudi še dolgo let redno obiskoval grobnico, ko je popisoval najdbe, preučeval slikarije ...




_________________
A pure heart is rare to find...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    wtf Seznam forumov -> Zgodovina, ljudstva... Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.